Medya 26

Yaşar: Tütün üreticisi desteklenmeli

Yaşar: Tütün üreticisi desteklenmeli
08 Temmuz 2021 - 15:44

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’nin dünya tütün üretiminde önemli bir konumda olduğunu ifade ederek, tütünün önemli bir ihracat ürünü olduğunu vurguladı. Yaşar, “Tütün üreticisi desteklenmeli’ dedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Sarmalık tütünün Türkiye’de başta Adıyaman olmak üzere Bitlis, Samsun, Çanakkale, Muş, Bingöl, Hatay, Manisa, Denizli, Kütahya, Balıkesir, Bursa, İzmit illerimizde de üretildiğine değindi.

‘PİYASA YABANCIYA TESLİM’

Bedri Yaşar, “Samsun’da da adını tütünden alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarken ilk ayak bastığı yer Tütün İskelesi’dir. Samsun’da tütün 1900’lü yılların başından beri üretilmektedir. Aynı zamanda Amerika’ya da ilk tütün ihracatı Himmet Karaçocuk tarafından Samsun’dan yapılmıştır. Bugün, maalesef, Türkiye’deki tütün üretiminin tamamı yabancılara teslim edilmiş vaziyette; dengeyi de fiyatı da organizasyonu da yabancı firmalar yapmaktadır” diye konuştu.

‘ÜRETİCİ HAPSE GİRMESİN’

Milletvekili Bedri Yaşar, “Bafra, Alaçam, Vezirköprü Türkiye’nin en kaliteli tütünlerinin üretildiği merkezlerdendir. Hükümet, böylesine önemli bir konuda, bir kanun değişikliği yaptı. Yeni çıkardıkları düzenlemede, şimdi üreticilerimize diyorlar ki; 6 ay içinde kooperatiflerinizi kurun. Yoksa tütün üretemezsiniz. Pandemi sürecinde tütün üreticisinden kooperatifleşmesini beklemek tamamen onlara haksızlık olur. Üreticiler, sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı kooperatif çalışmalarını yürütememiştir. Bu yasa teklifinin yürürlük tarihi mutlaka ertelenmelidir” şeklinde konuştu.

medya26.com