Medya 26

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürücüsüz otobüs testi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın ilk elektrikli seri üretim ve sürücüsüz otobüsünün tanıtım programına katıldı ve test sürüşünü gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürücüsüz otobüs testi
01 Şubat 2021 - 16:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın ilk elektrikli seri üretim ve sürücüsüz otobüsünün tanıtım programına katıldı ve test sürüşünü gerçekleştirdi. Erdoğan yolculuk sırasında, “Kabine toplantımıza mühendislerimizce geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric’le gidiyoruz” dedi.

Türk mühendisler tarafından üretilen Türkiye’nin ilk akıllı otobüsünün test edilmesinin ardından başkan Erdoğan “Külliye’de özellikle misafirlerimiz için kullanacağız. Çok ses getirir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Şu andaki aracın boyu 8 metre. Ses vesaire hiçbir şey söz konusu değil. Yapay zeka olarak da gerek yayalara karşı duyarlı, trafik sinyallerine karşı duyarlı böyle bir araca sahip olmak, yıl sonuna kadar 24 metreye kadar elektrikli hale getirilecek.

Seri üretimle bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin de markalarımızın da adını duyuracaklar. Bütün mesele bu adımın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden atılmış olması bizi ayrıca mutlu etmiştir.

Her şey artık elektrikli dönecek. Böyle bir sürecin içerisindeyiz. Temiz enerjinin de ön adımları. Dünya temiz enerjiye gidiyor.

Bize de diyorlar iklim değişikliği noktasında neden adım atıyorsunuz diye? ABD adım atsın biz de atarız. Onlar atmaz biz atarsak sanayimizde durum ortada.

Ülkemiz için bir iftihar durumu söz konusu. Ben Karsan’ı tebrik ediyorum. Geçenlerde Elon Mask’la bir bir görüşmem oldu. Bu konuları kendileriyle de görüşmeye hazırız. Tebrik ediyorum. Yakın zamanda yollarda da göreceğiz. Önemli olan sürümden kazanabilmek için rakamlar ne kadar olacak.

TEK ŞARJ İLE 300 KM YOL GİDEBİLİYOR

Karsan’ın Otonom Atak Electric modeli, Avrupa’nın ilk Seviye 4 otonom özelliklerine sahip otobüsü olması ile öne çıkıyor. 8 metre sınıfındaki yüzde 100 elektrikli toplu taşıma aracı, bir başka Türk şirket ADASTEC ile yapılan işbirliği ile geliştirildi.

ADASTEC tarafından geliştirilen Seviye 4 otonom yazılımlarının, Atak Electric’in elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildiği belirtildi.

Otonom Atak Electric, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alıyor ve 230 kW güce ulaşarak 2 bin 500 Nm tork üretebiliyor.

8.3 metrelik uzunluğa sahip Atak Electric, 52 kişinin üzerinde yolcu kapasitesi ve tek şarj ile 300 km’lik menzil sunabiliyor. Araç, 2.5 saatte hızlı şarj olabiliyor.

Seviye 4 otonom sürüş, sürücü yardımı olmadan dinamik sürüş gerekliliklerinin tümünün otomatik bir sürüş sistemi tarafından yapılması olarak tanımlanıyor.

medya26.com