Medya 26

‘Aşı’ polemiği büyüyor… ‘Sözleşmeyi yayınlayacağız!’

AB’nin Mart ayı sonuna kadar AstraZeneca firmasından beklediği 100 milyon doz aşının yalnızca dörtte birini alabileceği anlaşılıyor.

‘Aşı’ polemiği büyüyor… ‘Sözleşmeyi yayınlayacağız!’
29 Ocak 2021 - 18:55

AB’nin Mart ayı sonuna kadar AstraZeneca firmasından beklediği 100 milyon doz aşının yalnızca dörtte birini alabileceği anlaşılıyor. Bu büyük gecikme milyonlarca kişinin hayatını etkileyecek. Yaşanan kriz sonrasında AB, AstraZeneca ile sözleşmesini kamuoyuna duyurmak istiyor. ‘Aşı savaşlarında’ tek kriz AstraZeneca şirketiyle yaşanmıyor; liste bir hayli uzun…

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der LeyenAB’nin AstraZeneca ile aşı dağıtımında sorun yaşamasının ardından, laboratuvar ile imzalanan sözleşmeyi yayınlayıp kamuoyuna duyurmak istiyor.

Avrupa Birliği (AB), İngiliz-İsveç ortaklı ilaç şirketi AstraZeneca’nın Avrupa ülkelerine önceden planlanandan daha az koronavirüs aşısı teslim edeceğine ilişkin açıklamasına tepki göstermişti.

Avrupa ülkelerine aşı tedarikinde yaşanan gecikme ve kısıtlamaların ciddi bir sorun haline gelmesi üzerine AB’ye aşı tedariki süreci çıkmaza girmişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen bugün Alman radyosuna yaptığı açıklamada, AB’nin AstraZeneca ile imzalanan korona aşıları için ön sipariş sözleşmesini bugün yayınlamak istediğini duyurdu.

AB - AstraZeneca arasındaki aşı polemiği büyüyor... Sözleşmeyi yayınlayacağız

medya26.com