Medya 26

Libya’da yeni Başbakan belli oldu!

Libya’da geçici yönetimin Başkanlığına Muhammed Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçildi. Arap ülkeleri, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın belirlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Libya’da yeni Başbakan belli oldu!
06 Şubat 2021 - 16:35

Libya’da geçici yönetimin Başkanlığına Muhammed Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçildi. Arap ülkeleri, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın belirlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF) üyelerinin oylaması sonucunda Libya’da önümüzdeki 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümet kuruldu.

Libya’da Başkanlık Konseyi üyeleri ve Başbakan olmak üzere 4 yöneticinin yer alacağı yeni geçici hükümet için aday listeleri bu sabah itibariyle oylamaya açıldı.Libya’nın farklı bölgelerini temsil eden 74 üyenin katıldığı oylama sonuçlarına göre, Muhammed Menfi, Abdulhamid Dibeybe, Musa el-Koni ve Abdullah el-Lafi’nin bulunduğu liste, 74 üyeden 39’unun oyunu almayı başardı. Geçici yönetimin Başkanlık Konseyi’nin başına Muhammed Menfi getirilirken, Abdulhamid Dibeybe ise geçici başbakan seçildi. Musa el-Koni ve Abdullah el-Lafi de Başkanlık Konseyi yardımcıları oldu. Geçici hükümet, ülkeyi 24 Aralık’ta yapılacak ulusal seçimlere kadar yönetecek.

Geçici hükümetin kurulmasına ilişkin oylama, Libya’ya istikrar getirme umuduyla BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams’ın arabuluculuğuyla gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA!

Dışişleri Bakanlığından yapılan açılamada, “Libya’da 24 Aralık 2021 tarihinde ülke çapında yapılması öngörülen seçimlere kadar görev yapacak Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda (LSDF) gerçekleştirilen seçimler sonucunda belirlenmesini memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Libya’da 24 Aralık 2021 tarihinde ülke çapında yapılması öngörülen seçimlere kadar görev yapacak Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda (LSDF) gerçekleştirilen seçimler sonucunda belirlenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Yeni Ulusal Birlik Hükümeti’nin de LSDF tarafından belirlenen Yol Haritası temelinde en kısa sürede oluşturularak görevine başlamasını temenni ediyoruz. Libyalı kardeşlerimizin diyalog ve ulusal uzlaşı temelinde attığı bu demokratik adım, Libya’nın egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi birliğinin tesisi bakımından önemli bir fırsat teşkil etmektedir. Askeri yöntemleri başından beri reddeden Türkiye, uluslararası toplumun, kalıcı siyasi çözüm yolundaki bu tarihi fırsatı akim bırakmak isteyebilecek çevrelere bu defa izin vermeyeceğine inanmaktadır. Türkiye, dost ve kardeş Libya halkının ihtiyaç duyduğu kamu hizmetlerinin karşılanması, güvenliğin sağlanması, günlük hayatın normalleştirilmesi ve yıl sonunda yapılması öngörülen seçimlerin gerçekleştirilebilmesi için yeni yönetim yapısına da her türlü desteği sağlamaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

ARAP ÜLKERİNDEN PEŞ PEŞE MESAJLAR

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsviçre’de toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF) üyelerinin Libya’da geçici yönetimi belirlemesinin ardından Arap coğrafyasından memnuniyet ifade eden açıklamalar geldi.

MISIR

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız yaptığı açıklamada, Libya’da geçici yönetimin seçilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. 

Hafız, BM’nin Libya’daki siyasi sürece yönelik çabalarından övgüyle söz ederek, “Libyalı kardeşlerimiz ülkelerinin çıkarlarını korumaya devam etmelidir.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu, 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar geçici hükümeti belirlemek için İsviçre'de bir araya geldi. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu, 24 Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimlere kadar geçici hükümeti belirlemek için İsviçre’de bir araya geldi.

Tüm ülkeleri barışçıl çözüme destek vermeye çağıran Hafız ayrıca, Libya’nın egemenliğini ihlal eden dış müdahalelerin sona ermesi gerektiğini kaydetti.

BAE

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libya’daki “geçici yürütme otoritesinin” seçilmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, bu adımın Libya’ya güvenlik, istikrar getirmesi temennisinde bulunuldu. 

Açıklamada, BAE’nin yeni yürütme otoritesiyle tam bir iş birliği içinde olacağına vurgu yapıldı. 

KATAR

Katar Dışişleri Bakanlığı da Libya’da yeni yürütme otoritesinin seçilmesinden memnuniyet duyduğunu, BM nezdinde yapılan bu seçimin ülke için önemli bir “kilometre taşı” olduğunu belirtti.

Açıklamada, Libya’daki tüm tarafların ülkenin kapsamlı menfaati çerçevesinde seçim için belirlenen takvime uyması gerektiğine vurgu yapıldı. 

BAHREYN

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, Libya’yı seçimlere götürecek yeni otoritenin seçilmesinden duyulan memnuniyeti ifade etti.

Anlaşmanın sağlanması için BM’nin gösterdiği çabadan övgüyle söz edilen açıklamada, Libya’daki tüm taraflara ulusal çıkarlara öncelik verip, barışı tercih etme çağrısında bulunuldu.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının geçici yönetimin belirlenmesine ilişkin açıklamasında söz konusu seçimin Libya’ya güvenlik, istikrar ve kalkınma getirmesi temennisinde bulunuldu.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın belirlenmesi olumlu bir adım şeklinde nitelendirilerek, geçici yönetime başarı dileklerinde bulunuldu.

KUVEYT

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, geçici Libya yönetiminin kurulmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Açıklamada bu başarının, Libya halkının güvenlik ve istikrar beklentisini yerine getirmesinin ümit edildiği kaydedildi.

medya26.com